Strona główna » Blog » Rabka Trails – trasy i miejscówka

Rabka Trails – trasy i miejscówka

Mam dla Was duet dwóch krótkich, poradnikowych wpisów o podkrakowskich miejscówkach rowerowych – zaczynamy od Rabka Trails!

Lokalizacja – Krzywoń, Rabka-Zdrój

Trasy Rabka Trails zlokalizowane są na niewielkiej górze Krzywoń (627 m n.p.m.), około 2 kilometry od stacji kolejowej i centrum Rabki. Znajdują się tu nie tylko trasy rowerowe, ale i spacerowe oraz ścieżka przyrodnicza, dlatego spodziewajcie się spotkać na trasie turystów pieszych.

Szczyt góry Krzywoń – jeśli chcecie go odwiedzić, podążajcie za żółtym szlakiem pieszym

Przy trasach znajduje się niewielki terenowy parking tuż przy leśniczówce. W tygodniu i poza sezonem nie będzie problemu z parkowaniem, w weekendy miejsca mogą się skończyć.

Niestety w bliskiej okolicy nie ma żadnego sklepu ani schroniska – dla wielu to będzie zaleta, ale w kwestii napojów i przekąsek trzeba polegać na własnych zapasach.

Parking ogólnodostępny nieopodal leśniczówki
Tablice i oznaczenia znajdziecie już przy parkingu

Rabka Trails – trasy i poziom trudności

Trasy Rabka Trails powstały z inicjatywy lokalnego enduro teamu Eskimoo i pod ich okiem. Ekipa często zresztą prowadzi tam szkolenia z dzieciakami. Utworzono trzy oficjalne jednokierunkowe trasy – jedną podjazdówkę oraz dwie trasy zjazdowe: flow i naturalną.

Trasy są przyjemne, niezbyt długie, ale satysfakcjonujące. Podjazd z dołu do początku tras zjazdowych to około 20-25 minut. Dzięki temu miejsce pozwala na jazdę również z młodszymi rajderami. Trasy: flow Mącicielka i naturalna Zazdrośnica nie są trudne, dlatego świetnie nadają się dla początkujących.

rabka trails
Mącicielka – trasa flow

Bardziej zaawansowani w enduro zapewne wiedzą, że na Krzywoniu istnieją też inne, nieoficjalne trasy nienależące do kompleksu Rabka Trail i nieopisane tutaj (zajmuję się wyłącznie trasami oficjalnymi). Trasy te są o znacznie wyższym poziomie trudności.

Rabka Trails – opis tras

Włóczykij

Trasa podjazdowa, rozpoczynająca się przy strumyku i drewnianej altanie. Kręta, ale sensownie poprowadzona, pozwoli na niemal bezbolesne zdobywanie wysokości i osiągnięcie startu tras Mącicielka i Zazdrośnica. Kończy się dokładnie przy nich. Trasa biegnie częściowo utworzonym, stosunkowo gładkim singlem, a częściowo istniejącą szutrówką spacerową dookoła Krzywonia – nie zgubicie się, po prostu jedźcie przed siebie i do góry.

Długość: 2,5 km, średnie nachylenie 5,6%

włóczykij
Włóczykij
Włóczykij
Włóczykij – fragment szutrowy
Włóczykij – fragment singlowy

Mącicielka

Trasa typu flow rozpoczynająca się pod szczytem Krzywonia, w lesie, po zakończeniu podjazdu Włóczykij. Raczej gładka, nie jest stroma, za to wyposażona w dużo szerokich band, stolików, minigapów. Trasa jest bezpieczna nawet dla najmłodszych rajderów – radość z jazdy daje nawet przy niewielkiej prędkości. Zaawansowani również będą się świetnie bawić, bo wówczas loty mogą być odpowiednio większe. Świetna do ćwiczeń.

Długość: 1850 m, średnie nachylenie -7,3%

Wspólny start
Mącicielka i Zazdrośnica
Trudniejsze miejsca oznaczone są znakami
Mącicielka
Przejazd przez szutrówkę – uwaga na pieszych

Zazdrośnica

Trasa naturalna, startuje z tego samego miejsca, co Mącicielka i często biegnie blisko niej. Nawierzchnia mniej wyrównana, więcej przeszkód terenowych: korzenie, kamienie. Na trasie niewielkie uskoki, dropy, hopki. Bywa wilgotna w dolnej cześci przebiegającej bliżej potoku. Stosunkowo łatwa jak na trasę naturalną, ale należy zachować ostrożność.

Długość: 1300 m, średnie nachylenie -11%

Uwaga – hopka
Przykłady…
…nawierzchni…
…Zazdrośnicy
Mostek na trasach
Oznaczenia tras nie pozwolą Wam się zgubić
Widok na zabudowania Rabki

Facebook Rabka Trails

Instagram Rabka Trails

Jeśli szukacie innych bike parków i centrów ścieżkowych w Polsce, zajrzyjście do wpisu „Singletrack – podstawa i lista miejsc„.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *